Kategoriler: Windows 8 Emrah Uslu | 24.10.2012 14:33

Windows 8 ile yazılım geliştirmeye 1 yıl önce Developer Preview versiyonu ile başlayan (13 Eylül 2011) ve dünya lansmanına sayılı günler kala bireysel ve kurumsal olarak şu ana kadar 25'ten fazla uygulama geliştiren TCM | Teknoloji Çözümleri Merkezi olarak, Windows 8 yazılım geliştirme yatırımlarına devam ediyoruz. Şu anda bu konuda Türkiye'nin en tecrübeli ve üretken ekibi içinde olmaktan çok keyif aldığımı söylemeliyim. Bugüne kadar daha çok web tabanlı yazılım geliştirme projeleri vaktimi alırken artık %80 vaktimi Windows 8 ve Windows Phone projelerinin alması aynı zamanda sektörün mobil dünyaya gidişatı ile paralel bir yol çiziyor.

Kurumsal

Microsoft'un masaya kaliteli ve rekabetçi bir işletim sistemi koymasının rahatlığıyla söyleyebilirim ki -özellikle sahada çalışanlar için- kurumsal uygulamaların IOS ya da Android işletim sistemli tabletler yerine Windows tabanlı tabletler ile geliştirilmesinin, şirketler açısından sayısız faydası var. Bunların başında

 • Tabletlere özgü geliştirilen uygulamaların masaüstünde aynı kullanıcı deneyimi ile çalışabilmesi
 • Windows 8 tabletlerin şirket domain'ine girebilmesi ve var olan güvenlik policy'lerinin uygulanabilmesi. IOS ve Android'de ekstra IT maliyetleri yaratan bu süreçler için ekstra para ve zaman harcamaya gerek olmayacak.
 • Yazılım geliştirme ortamının .NET olması tabi ki çok büyük bir avantaj. Ülkemizde ve dünyada en fazla kaynak ekosistemine sahip teknoloji ile uygulamaların geliştirilmesi IT süreçlerini oldukça kolaylaştırıyor.
 • Şu anda var olan XP ve Windows 7 exe'lerinin aynen çalışmaya devam edebilmesi. Tek bir tıkla "Desktop Mode"a geçilerek şirketin bütün kurumsal uygulamalarını çalıştırabilmek çok büyük bir avantaj
 • Microsoft Office 2013 ile Office uygulamalarını kullanabilmek; hem de dokunmatiğe özel geliştirlen yeni versiyonları ile. Çoğu şirket için Word, Excel, Powerpoint ve Outlook kullanmak çok büyük öneme sahip.

Bireysel

Windows 8 işletim sisteminin ve bunu kullanan -özellikle tablet ve hybrid- cihazların, pazardaki IOS ve Android pastasından pay kapması için kurumsal uygulamalar yeterli olmayacaktır. Esas mücadelenin bireysel pazarda verilmesi gerektiği ortada.

Bunun için elde yeterince materyal var : .NET yazılım geliştiriciler, Microsoft'un pazardaki masaüstü gücü, yeni global reklam kampanyaları vb.

 • Tüm dünyada trend olmuş oyunların, sosyal medya uygulamalarının, son kullanıcı yazılımlarının bir çoğu zaten Windows 8 platformunda şu anda hazır, geri kalanlar da bir yandan hazırlanıyor. Ancak esas gücünü App Store'dan alan Apple'ın burdaki pazar payını aşağıya çekmek ve yer kapmak için Windows Store'un zenginleşmesi gerekiyor. Bu yüzden şu anda Store'un app bombardımanına tutulduğunu söyleyebilirim. 2013 sonunda o iş çözülmüş olur.
 • 26 Ekim 2012 dünya lansmanı ile birlikte 50'den fazla model ile piyasada Windows 8'li cihazlar yerini alacak. Notebook üretenler, klavye ve ekranı ayrılabilen hybrid cihazlar yapıyorlar; zamanla klasik laptop satışı azalacak. Sony, Samsung, Asus, Casper, Grundig vb. birçok üretici Windows 8'li ürünleri ile piyasada olacak. Ek olarak Microsoft kendi ürünü Surface ile şansını deniyor, çok satacağından kimsenin şüphesi olmasın.
 • 32-bit ve 64-bit Intel tabanlı cihazların yanında ARM işlemcili hafif, uzun pil ömürlü ve çok şık tabletler olacak.
 • Son kullanıcıların yeni kullanıcı deneyimine ayak uydurmakta zorlanacaklarını sanmıyorum. Kullanımı oldukça kolay olan IOS işletim sistemli iPhone ve iPad'e karşı yine benzer kolaylıkta bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Beğendikleri bir içeriği bütün uygulamalarda aynı yolla paylaşacak, uygulama içindeki arama fonksiyonunu bütün uygulamalarda aynı yolla gerçekleştirecek olmak bile başlı başına kolaylıklar. İnsanlar çok kısa sürede alışacak ve sahipleneceklerdir.
 • Türkiye'de ve dünyada birçok şirket Windows Store aracılığıyla çok daha fazla insana ulaşacağının farkında. Bu yeni mecranın getireceği hareketlilik ekonomik anlamda hem hizmet verenleri, hem uygulaması ile burada olmak isteyenleri hem de son kullanıcıları mutlu edecek.
 • Bunların yanında Windows 8'in IOS'a nazaran avantajlı noktaları olan birkaç önemli detay var :
  • İki uygulamayı aynı anda ekrana getirebilme ve aktif olarak her ikisini de kullanabilme (Snap View). Örneğin ekranın solunda %25'lik kısmında youtube videolarını izlerken, %75'lik kısmında mailleri okumak ya da snap view'da messanger uygulaması ile yazışırken, geri kalan büyük alanda e-gazete okumak çok büyük keyif.
  • iPhone ve iPad uygulamalarındaki statik ve sıkıcı uygulama kısayolları yerine artık aktif ve gerçek zamanlı bilgiler gösterebilen canlı döşemeler (live tiles) var. Örneğin bir fırsat sitesinin uygulamasını yüklediğinizde masaüstünüzde yer alan uygulama kısayolunda günün fırsatı ile ilgili detayları görecek ve aynı kısayola tıklayarak uygulamayı açacaksınız. Ya da bir haber uygulamasının canlı döşemesinde  günün önemli haberleri dönerken ilgilinizi çeken bir haber varsa okumak üzere uygulamayı açacaksınız.
  • Bir uygulama açıkken, o uygulamanın ayarlarına ulaşabiliyorsunuz (Settings charm); aynı zamanda sistem ayarlarına da. IOS'daki gibi uygulamadan çıkıp ayarlar menüsüne gitmenize gerek yok.
  • Arama yaparak dosya sistemine erişmeniz mümkün.
  • Internet Explorer 10'un Windows 8 stili yeni arayüzü, Safari'den daha başarılı. Adres çubuğu ve tabları gizlemesi ile geniş ekran kullanımı, bir parmak hareketiyle tab'lar arasında geçiş yapabilmeye olanak tanıması, url çubuğundan arama işlevi vb. özellikleri ilk akla gelenler.

 

Yorum ekle

biuquote
 • Yorum
 • Canlı önizleme
Loading